Szaúd-Arábia nyáron? Elviselhető?

Szaúd-Arábia nyáron?

Akkor mondjunk ítéletet valamiről, ha kipróbáltuk és ez nemcsak arra vonatkozik, hogy szeretjük-e az ismeretlen ételt, hanem ebben az esetben az időjárásra is. Vannak azok a hírek amelyek szerint Szaúd-Arábia nyáron elviselhetetlen a hőség miatt, de ennek utána akartunk járni és nem bántunk meg mert rengeteget tanultunk ebből az útból, bármilyen perverz ötletnek is tűnik ez a nyári sivatagi országos látogatás.

Mennyire van meleg?

Röviden: borzasztóan.
Amikor azt láttam ma reggel 8 órakor, hogy 39 fok van, már csak legyintettem. Oké, mára árnyékban 45 fokot ígérnek, holnapra meg 47 fokot és még nincs is nagyon nyár, hőség van.
A legsúlyosabb probléma nem az, hogy egy-két napon át 45 fok van, hanem az hogy hosszú hónapokon át ennyi a hőmérséklet.

Olyan meleg ez, mint amit Magyarországon érzünk?

Köze nincs hozzá. Távolról sincs. Ez itt száraz meleg, de annyira száraz, hogy kiszárad a szád mire átérsz az út másik oldalára.

Másrészt az egyik nap a tenger felől borzasztóan párás levegő érkezett, az a száraz melegnél sokkal rosszabb volt. Pokollá tette a létet mert bármit csináltunk, izzadtunk, az autókról meg csorgott a pára. Szóval inkább legyen csak meleg, pára nélkül.

Hogyan védekeznek a helyiek a nagy meleg ellen?

  1. A legalapvetőbb, hogy nem mennek ki a házból, kivéve ha nagyon muszáj.
  2. Szaúd-Arábiában az autó a menedéked. Autó nélkül nehezen tudsz túlélni (oké, taxi és Uber is létezik, mindegyikből sok van és olcsó is) és nem azért kell az autó mert lusták gyalogolni, hanem azért mert egyszerűen pokoli kimenni a napra és hiába van közel, ahova mész, 10 perc séta is igen megerőltető mert előbb-utóbb lesz egy kereszteződés, ahol tutira meg kell állnod és ott meg süt a nap.
    Az autóba meg bepattansz, nem süt rád a perzselő napsütés és még hideget (hidegebbet) is tudsz benne csinálni visznyolag gyorsan.
  3. Az öltözködésre is erős hatással van ez a meleg. Mi európai emberek úgy gondoljuk, hogy ha meleg van, minél lengébben kell öltözni, jöhetnek a kis nyári topok, a rövidnaci és a miniszoknya.
    Nem.
    Ezek a ruhák teljesen alkalmatlanok az ilyen típusú rekkenő hőségben ÉS erősen tűző napon, ezt az ember az első percben tapasztalja, amikor kilép a napra.
  4. Hogyan öltöznek a helyiek?
    Mindenüket takarják. Balga magyar fejjel gondolkodóként azt hittem, hogy ennek kizárólag vallási oka van, de már belátom, hogy ez az öltözködési mód valószínűleg már a vallás kialakulása előtt is így lehetett.
    Mindenüket takarják mert ha valamid kilóg a ruha alól, akkor azt fájóan perzseli a nap. Érdekes módon, ha a ruhádra veszel egy réteg lebernyeget, akkor a lebernyeg felfogja a meleget és az erősen tűző napot.
    Sosem gondoltam volna, de ezt tapasztaltam.
    Ilyenkor nem is kell egy réteg napvédős vakolatot magunkra kenni, tök fölösleges.
  5. A táplálkozásban is furcsa dolgokat művelnek: sós italokat isznak vagy tesznek az üdítőbe sót. Sós narancslé? Simán! Sós limonádé? Simán! Nem véletlen: ha annyit izzadsz, mint egy ló és a kültéren kell tartózkodnod, akkor a nagy mennyiségű izzadás elkerülhetetlen, azzal meg rengeteg sót veszít az ember, pótolni kell.
  6. A hőségben a nagy, bőséges zabálásokat is felejtsd el, nincs a királyi reggeli, laktató ebéd és bőséges vacsora hármas, kiegészítve egy nagy adag szendviccsel nap közben. Ilyen melegben eszedbe sem jut a kajálás, csak ha már tényleg éhes vagy. Érdekes módon a rántott csirke a helyi favorit, hozzá sült krumpli és ketchup, de az minden mennyiségben. Nem is értem. Az mindenhez is van.
  7. Naplemente környékén élénkülnek meg a városok. Addig csak az megy ki, akinek nagyon muszáj, naplemente után viszont jól esik kiszabadulni a „négy” fal közül. A gyerekeket is ilyenkor viszik le a játszótérre, ilyenkor lehet mindent és bármit is csinálni.
  8. Mivel naplemente után éled a város, a boltok is ilyenkor nyitnak. Ilyenkor annyi az ember, hogy csak csodálkozol, honnan bújtak elő.

Építészeti megoldások erős napsütés és hőség ellen

  1. Vastag falak várszerű megjelenéssel, apró ablakokkal, amiken a fény semmiképp sem megy be mert tesznek rájuk egy fényvisszaverő réteget, amúgy meg olyan vastag függönyöket használnak, amiket Magyarországon nem láttam még.
  2. A házak úgy vannak megépítve (a legtöbb helyen) hogy az utca viszonylag keskeny legyen mert így a nap is kevésbé tud besütni, ezért kevésbé melegszik át.
  3. Ha a család nem lakásban, hanem házban lakik, akkor magas kőkerítés veszi körül a házat és a kertbe igyekeznek hőálló zöld növényeket telepíteni, rengeteg háznak kifejezetten szép a kertje, bár itt ne 500 négyzetméterre gondolj, inkább csak 50-re.
  4. Hatalmas lakásokban vagy házakban laknak. Ilyen melegben rosszul is esne ha közel lenne a másik ember, ha nem járna a levegő. Persze egy ekkora országban nem nehéz óriási lakásokat építeni.

Nem a homokos tengerpart, hanem az őszi fák látványa a sexy

Máshol a menő hely a pálmafás tengerpart, itt meg a havas hegyek látványa, vagy még inkább egy szép zöld park, egy tópart az igazán menő és szép hely. Nyilván, hiszen itt homokból van 2 millió négyzetkilométer, pálmafából is rengeteg van, de mellé Szaúd-Arábia nyáron borzasztóan meleg és száraz ezért aztán a nagyon menő videóklipek inkább egy szép őszi színekben pompázó tóparti parkban játszódnak. Nem csodálom.

Többi írásom Szaúd-Arábiáról itt olvasható.